13.11.2023

Тренчевска: Продолжуваме со позитивни искуства со UNHCR исто како досега

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска се сретна со претставничката на УНХЦР, Моника Сандри на која и завршува пет годишниот мандат во Република Северна Македонија.

На состанокот се разговараше за напредокот на земјата во изминатиот период и за соработката која државата ја има со UN агенциите.

Сандри на средбата зборуваше за кризата со миграциите и за интеграција на бегалците во државата истакнувајќи дека интеграцијата може да се постигне со обезбедување на поголем пристап до сите материјални добра.

Тренчевска се заблагодари за пет годишната соработка со Сандри и ѝ посака успешна понатамошна работа.

Со еден клик до сите услуги
Uslugi.gov.mk
Кликни тука
-->
Овој веб сајт користи колачиња "Cookies", за да го подобри корисничкото искуство.

Доколку ги прифаќате условите притиснете “Се согласувам”. Повеќе инфо.

var prevDropDown = null; function dropDown(src) { if (prevDropDown != null) { prevDropDown.className = "mnuHidden"; } var id = src.id; var subMenuTable; var childID = id + '_submenu'; subMenuTable = document.getElementById(childID); subMenuTable.className = "mnuVisible"; prevDropDown = subMenuTable; }